Jak to zrobić! Krok po kroku

 • 1Kontakt z nami

  Kiełkuje decyzja o zakupie swojego nowego domu w Hiszpanii? Nie wiesz jak się za to zabrać? Skontaktuj się z Nami. Zapewniamy pełne wsparcie w całym niełatwym procesie.
 • 2Analiza i decyzja

  Podczas rozmowy określamy Twoje oczekiwania i na tej podstawie wybieramy lokalizacje i oferty.
 • 3Zebranie dokumentów

  W Polsce musisz zebrać kilka dokumentów. Więcej o tym w zakładce FAQ. Możliwa jest również obsługa przez udzielone pełnomocnictwo.
 • 4Przylot do Hiszpanii

  Przylatujesz do Hiszpanii w określonym i uzgodnionym czasie w celu załatwienia formalności z otwarciem konta w banku i nadaniem numeru NIE.
 • 5Prezentacja nieruchomości

  Podczas wizyty inwestycyjnej prezentujemy wcześniej wybrane nieruchomości ew. modyfikujemy na miejscu przyjęte kryteria.
 • 6Podpisanie umowy przedwstępnej

  Jeśli nieruchomość podoba się nic nie stoi na przeszkodzie aby podpisać umowę przedwstępną (contrato privado de compravento) wymagana wpłata opłaty rezerwacyjnej w wysokości od 3 000 do 10 000 EUR.
 • 8Pozostałe formalności

  Pozostaje zapłata reszty ceny w zależności od sposobu finansowania gotówką lub częściowo z kredytu bankowego w hiszpańskim lub polskim banku.
 • 9Podpisanie umowy końcowej

  Umowa sprzedaży (escritura de compravento) podpisywana przed notariuszem i czekiem następuje zapłata reszty ceny!
 • 10Wymarzony nowy dom! HiszpaniaczekanaCiebie!

  Teraz możesz się cieszyć swoim nowym domem. Możesz podjąć decyzje o wynajmie lub rozpocząć wakacje!

Pytania i odpowiedzi


Tu znajdziesz zbiór pytań i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przeczytaj te informacje. Jeśli jednak nie znalazłeś odpowiedzi zadzwoń

Pytania i odpowiedzi?

1Dlaczego muszę przyjechać?
Przyjazd jest konieczny chociażby obejrzeć wybrane nieruchomości. Nikt nie chce kupować kota w worku!
2Co to jest numer NIE?
Numer NIE (Número de Identificación de Extranjero) to numer identyfikacyjny w Hiszpanii dla każdego, kto nie jest obywatelem hiszpańskim. Obywatele UE, jak i obywatele spoza UE otrzymują numer NIE. Numer NIE wymagany jest do uzyskania identyfikacji podatkowej niezbędnej do dokonywania zakupów np.: nieruchomości
3Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania numeru NIE?
Formularz aplikacyjny NIE (formularz EX 15); w języku hiszpańskim Paszport (aktualny) oraz jedna kserokopia Dwa małe zdjęcia paszportowe, Opłata rządowa, którą powinieneś zapłacić w banku, używając formularza 790. Dokument pomocniczy (taki jak list z notarialnym uzasadnieniem) pokazujący, w jakim celu potrzebujesz numer NIE.
4Do czego jeszcze służy NIE?
Otwarcie konta bankowego, Opłacenie podatków w Hiszpanii, Kupno lub sprzedaż nieruchomości, Kupno i sprzedaż pojazdów silnikowych (samochody, motory, łodzie) Rejestracja firmy, Pierwsze hiszpańskie prawo jazdy (wymiana tylko jako rezydent) Założenie mediów (energia, kontrakty na telefon, woda i tym podobne).
5Jak odbywa się zakup nieruchomości?
Na rynku wtórnym kupujący składa ofertę za naszym pośrednictwem do sprzedającego. Jeśli zostanie ona zaakceptowana, wówczas kupujący i sprzedawca podpisują umowę przedwstępną (contrato privado de compravento), a kupujący płaci depozyt, zwykle 3 000 EUR ceny zakupu. Kupujący następnie aranżuje cały wymaganą cenę zakupu albo przelewem z własnych środków albo kredytem hipotecznym. Umowa sprzedaży (escritura de compravento) jest zwykle podpisana przed notariuszem i wtedy płaci się przelewem bankowym lub czekiem.
6Jakie są całkowite koszty zakupu nieruchomosci w Hiszpanii?
Koszty całkowite związane ze wszystkimi czynnościami, podatkami, obsługą prawną jeśli jest wymagana, notarialną, obsługą tłumacza, rezydenta, kosztami przejazdów, pobyty nie przekroczą 10-13 % ceny transakcji w zależności od tego czy kupujesz na rynku pierwotnym od developera czy na wtórnym.
7Ile wynosi podatek VAT w Hiszpanii?
Podatek od przeniesienia własności: 6-10% (rynek wtórny) / 10 % VAT (lub IVA) nowe nieruchomości- zakup od developera.
8Jakie jest Wasze wynagrodzenie?
Klient kupujący nie płaci prowizji. Jedynym wyjątkiem jest zakup nieruchomości z przejęcia bankowego lub od funduszu sekuryzacyjnego.
9Czy możliwe jest kredytowanie zakupu?
Tak, mamy w zasadzie dwie dostępne opcje - kredyty hipoteczny w walucie EUR w hiszpańskim banku lub kredyt w polskim banku. Proszę przeczytać zakładkę Kredyty

Numer NIE

Numer NIE (Número de Identificación de Extranjero)

Número de Identificación de Extranjero to numer identyfikacyjny w Hiszpanii dla każdego, kto nie jest obywatelem hiszpańskim. Jest odpowiednikiem DNI dla obywateli Hiszpanii. Obywatele UE otrzymują numer NIE. Numer NIE wymagany jest do uzyskania identyfikacji fiskalnej związanej z nabyciem np.: niercuhomosci. Możesz posiadać numer NIE i dalej mieć  rezydencję podatkową  w Polsce

Prawo pobytu

Jeśli planujesz mieszkać w Hiszpanii na stałe, trzeba ubiegać się o prawo pobytu.

Jeśli planujesz mieszkać w Hiszpanii na stałe, warto ubiegać się o prawo pobytu. Formalności pozwolą na zyskanie praw obywatela hiszpanii. Jeśli masz zamiar mieszkać w Hiszpanii przez ponad trzy miesiące w roku, musisz – z mocy prawa – ubiegać się o certyfikat hiszpańskiego pobytu, jeśli jesteś obywatelem UE. Jeśli w Hiszpanii przebywasz dłużej niż 183 dni stajesz się rezydentem podatkowym tego kraju.

Procedury i koszty związane z zakupem nieruchomoćci


Podobnie jak w Polsce w Hiszpanii obowiązują przepisy skarbowe i podatkowe. Nie dość, że w niektórcy prowincjach stawki podatku są rózne to jeszcze jak przebrnąć przez całą biurokrację? Dobrym sposobem wydaje się wynajęcie adwokata lub prawnika oraz tłumacza, którzy nie dość, że zapewnią bezpieczeństwo w analizie stanu prawnego to jescze bedą stroną,której najmniej zależy w transakcji tzn. bedą bezstronni


Ile to kosztuje?

Szacunkowy koszt zakupu w prowincji Alicante.

Cena nieruchomości 100 000 EUR


Usługa prawna 1500 EUR zalecana
Usługa tłumacza 350 EUR zalecana
Taksa notarialna 600 EUR 0,6 % wartości- obowiązkowa
Podatek 10.000 EUR 6 % -10 % stawka stała zależna od prowincji
Księgi wieczyste -wpisy 400 EUR ok. 0,4 %- obowiązkowa
Czek potwierdzony przez bank 338 EUR stawka 0,375% pomniejszona o wpłacony zadatek

Usługa prawna obejmuje:


 • weryfikację stanu prawnego nieruchomości
 • weryfikację stanu zobowiązań związanych z utrzymaniem nieruchomości i uzgodnienie sposobu ich uregulowania
 • weryfikację kondycji prawnej i reputacji Dewelopera
 • ustalenie z notariuszem i stroną sprzedającą zapisów chroniących interes Kupującego w akcie notarialnym
 • obecność u notariusza włącznie z objaśnieniem i tłumaczeniem na język polski treści aktu notarialnego
 • zapewnienie zmian w Księdze Wieczystej
 • rozliczenie z fiskusem w imieniu Kupującego (na podstawie pełnomocnictwa, jakie od Państwa otrzyma)
 • przepisane na nowego właściciela wszystkich umów utrzymaniowych
 • reprezentowanie Kupującego przed fiskusem hiszpańskim w zakresie tej transakcji (przez okres 4 lat, w którym hiszpański US może wystąpić o wyjaśnienia strony podatkowej zakupu)

Formalności i zakup podczas jednej wizyty inwestycyjnej


Formalności związane z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii wymagają przynajmniej jednego pobyt na miejscu! Formalności związane z numerem N.I.E zrealizuje za Ciebie nasz pełnomocnik, co oszczędza przynajmniej jeden pobyt i zapewnia duży komfort. Pełnomocnictwa notarialne są tu najlepszą metodą do szybkiej realizacji transakcji zakupu i wszelkich formalności na miejscu. Jeśli jednak decydujesz się przyjechać i uczestniczyć we wszystkich czynnościach osobiście, nie ma problemu! Zapraszamy do nas do Calpe w Hiszpanii! Obsługujemy całe wybrzeże Costa Valencia, Costa Blanca, Costa Calida oraz Costa del Sol!


Zobacz nieruchomości